Hilton Enterprises sells a product for $59 per unit
Hilton Enterprises sells a product for $59 per unit. The variable cost is $37 per unit, while fixed costs are
$78,408.
Determine (a) the break-even point in sales units and (b) the break-even point if the selling price were increased to $64 per unit.
a. Break-even point in sales units
b. Break-even point if the selling price were increased to $64 per unit