Suppose that you can sell as much of a product (in integer units)

Suppose that you can sell as much of a product (in integer units)

as you like at $43 per unit. Your marginal cost (MC) for producing the qth unit is given by:
MC=8q

This means that each unit costs more to produce than the previous one (e.g., the first unit costs 8*1, the second unit (by itself) costs 8*2, etc.).
If fixed costs are $350, what is the optimal integer output level?
Please specify your answer as an integer.

 

 
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"