The Canning Company processes A, B, and C. During the summer of 2011, the joint costs of processing were $900,000.
/in Feeds /by Munene davidThe Canning Company processes A, B, and C. During the summer of 2011, the joint costs of processing were $900,000.
There was no beginning or ending inventories for the summer. Production and sales value information for the summer is as follows:
Product | Cases | Sales Value at Splitoff Point | Separable Costs | Selling Price |
A | 200,000 | $6 per case | $3.00 per case | $28 per case |
B | 350,000 | 8 per case | 5.00 per case | 25 per case |
C | 400,000 | 5 per case | 2.50 per case | 10 per case |
Question: Determine the amount allocated to each product if the estimated net realizable value method is used, and compute the cost per case for each product.
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"

Chemical, Inc. produces three products: D, E, and F. During October, the joint costs of processing were $300,000.
/in Feeds /by Munene davidChemical, Inc. produces three products: D, E, and F. During October, the joint costs of processing were $300,000.
Production and sales value information for the month is as follows:
Product | Units Produced | Sales Value at Splitoff Point |
D | 8,000 liters | $50,000 |
E | 8,000 liters | 60,000 |
F | 4,000 liters | 25,000 |
Determine the amount of joint cost allocated to each product if the physical-measure method is used.
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"

Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes.
/in Feeds /by Munene davidProblem 1 – Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned
tomatoes. During the summer of 20X2, the joint costs of processing the tomatoes were $420,000. There was no beginning or ending inventories for the summer. Production and sales value information for the summer is as follows:
Product Cases Sales Value at Splitoff Point Separable Costs Selling Price Catsup 100,000 $6 per case $3.00 per case $28 per case Juice 150,000 8 per case 5.00 per case 25 per case Canned 200,000 5 per case 2.50 per case 10 per case
Question: Determine the amount allocated to each product if the estimated net realizable value method is used, and compute the cost per case for each product.
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"

About Us
Since 2010, we have offered professional writing services to clients all over the world.
Over the years, our writers have gained solid experience in all academic disciplines, giving them a competitive edge to provide only first-rate academic papers.
QUICK LINKS
Contact Us
For any questions, feedback, or comments, we have an ethical customer support team that is always waiting on the line for your inquiries.
Talk to us
support@academicheroes.com
Call us: +1 (203) -677 0547