Best writers. Best papers. Let professionals take care of your academic papers

Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon "FIRST15"
ORDER NOW

In April 2016 a pound of apples cost $ 1.45, while oranges cost 1.09.

In April 2016 a pound of apples cost $ 1.45, while oranges cost 1.09.

Three years earlier the price of apples was only $ 1.24 a pound and that of oranges was $.95 a pound.
a. What was the annual compound of growth in the price of apples? Round 2 decimals
Compound annual growth rate:

b. What was the annual compound rate of growth in the price of oranges? Round 2 decimals
Compound annual growth rate:

c. If the same rates of growth persist in the future, what will be the price of apples in 2030? Round 2 decimal places
Price:

d.What about the price of oranges? Round 2 decimal places
Price:

 
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"