Jonas Company makes units, and each unit requires 2 pounds of material
Jonas Company makes units, and each unit requires 2 pounds of material
at $3 per pound. 500 and 600 units will be built in May and June, respectively. Jonas keeps material on hand at 10% of the next month’s production needs. How much is the material cost for May’s output?