Best writers. Best papers. Let professionals take care of your academic papers

Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon "FIRST15"
ORDER NOW

Kirkland Company manufactures a part for use in its production

Kirkland Company manufactures a part for use in its production of

hats. When 10,000 items are produced, the costs per unit are: Direct materials0.60Direct manufacturing labor3.00Variable manufacturing overhead1.20Fixed manufacturing overhead1.60  Total 6.40 Mike Company has offered to sell to Kirkland Company 10,000 units of the part for $6.00 per unit. The plant facilities could be used to manufacture another item at a savings of $9,000 if Kirkland accepts the offer. In addition, $1.00 per unit of fixed manufacturing overhead on the original item would be eliminated. (HINT: $.60 will NOT differ between these two alternatives.)a.  What is the relevant per unit cost for the original part? b.Which alternative is best for Kirkland Company? By how much?Include qualitative factors in your explanation of your decision-making for this case.

 
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"