Best writers. Best papers. Let professionals take care of your academic papers

Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon "FIRST15"
ORDER NOW

Please see the question below.

Please see the question below.

Screen Shot 2020-03-08 at 1.54.35 PM.png
A cracker manufacturer has the following unit costs for the month of June:
Variable
Variable
Fixed
Fixed
manufacturing
marketing
manufacturing
marketing
cost
cost
cost
cost
$4.45
54.00
$2.75
$4.25
A total of 85,000 units were manufactured during June, 6,000 of which remain in ending inventory.
The manufacturer uses the first-in, first-out (FIFO) inventory method, and the 6,000 units are the only
finished goods inventory at month end. Using the full absorption costing method, the manufacturer’s
finished goods inventory value would be;
 
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"