Yummy, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk
Yummy, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its
suppliers. For a recent shipment, the company paid $1,800 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups. Group A consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.15 each. Group B consists of 5,500 pieces that are expected to sell for $0.36 each. Group C consists of 500 pieces that are expected to sell for $0.72 each. Using the relative sales value method, what is the cost per item in Group A?
Looking for a Similar Assignment? Order now and Get 10% Discount! Use Coupon Code "Newclient"
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_320,h_80/http://academicheroes.com/wp-content/uploads/2018/09/order_now.png)